USA-udveksling

Hvert år i september rejser 9. klasse 14 dage til byen Macomb i Illinois i USA. Det er en udvekslingsaftale skolen har haft siden 2004 med en gruppe frivillige forældre med tilknytning til skolen Macomb High. Vores elever bor privat indkvarteret og deltager i familiens dagligdag. De er med i skole, deltager i sociale arrangementer, ser de lokale seværdigheder, er med til fodbold, klatring, besøger universitetet mm.

En af de store ting de oplever er at skulle holde oplæg om Danmark og kulturforskelle for et fyldt auditorium på skolen. Oplæggene har de selvfølgelig forberedt hjemmefra, ligesom den obligatoriske projektopgave i 9. kl. bygger på erfaringer og materiale indsamlet på rejsen.

I marts får vores elever så genvisit af de amerikanske unge og er værter for dem i ca. 10 dage. 

 

 

Værdier